شماره تماس:9449246-0912

فیس لیفت یکی از اقدامات خودرو سازان برای عرضه محصولات جدید با هزینه کم است. فیس لیفت های ایران خودرو بخش عمده ای از محصولات این شرکت را تشکیل می دهند. از این در این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. تا بیشتر با فیس لیفت های ایرانی آشنا شویم. فیس لیفت های ایران خودرو عمدتا بر پایه پلت فرم های پژو است. که از جمله آن ها می توان به پژو پارس، پژو 207، سورن، دنا و … اشاره کرد. این خودرو ها بر پایه پلت فرم های قدیمی بنا نهاده شده اند. که بار های سعی شده با فیس لیفت ایران خودرو به عنوان محصول جدید عرضه شوند. همان طور که می دانید فیس لیفت خودرو به معنای تغییر دادن چهره یک خودرو است؛ که باهدف عرضه محصولات جدید باهزینه کم انجام می شود. در ادامه به بررسی فیس لیفت های ایران خودرو می پرازیم.

بنر تماس

موفق ترین فیس لیفت ایران خوردو:

از موفق ترین فیس لیفت های ایران خودرو می توان به پژو پارس اشاره کرد. به عقیده ای این خودرو موفق ترین فیس لیفت تاریخ صنعت خودرو نیز است. این خودرو بر مبنای پژو 405 شکل گرفته. سال 1375 طراحی این خودرو آغاز شد و در سال 80 وارد بازار شد. جالب است بدانید این خودرو توسط شرکت کروز تجاری سازی شد. و ایران خودرو صرفا طراحی آن را به عهده داشته است. از تغییراتی که در این خودرو اعمال شده می توان به کاپوت آن اشاره کرد. فرم کاپوت به واسطه برآمدگی که در وسط آن ایجاد شده؛ به نسبت 405 پویا تر به نظر می رسد. فرم چراغ نیز تغییر کرده و کمی پف کرده طراحی شده است. گرافیک چراغ ها باز طراحی شده. تغییر دیگر جلو پنچره و سپر است. در نمای کناری تنها تفاوت زه های روی در است. البته دستگیره ها آینه هم همرنگ بدنه شده اند.

اما طراحی جدید ندارند. قالپاق جدید نیز بر روی این خودرو نصب شده است. در نمای عقب هم فلسفه طراحی مانند جلو است. حجم پردازی ها باعث شده خودرو پف کرده به نظر برسد. فرم چراغ عقب تغییری نداشته و صرفا کمی برآمده شده. محل جانمایی پلاک هم بر روی در صندوق قرار گرفته. این تغییرات باعث شده خودرو بسیار زیبا تر شود به طوری هنوز هم نزد برخی محبوب باشد. فیس لیفت پژو پارس به نمای خارجی محدود شده و در داخل تغییرات خاصی اعمال نشده است. از جمله آن ها می توان به دکوراتیو طرح چوب اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی: فیس لیفت لندکروز

اولین فیس لیفت ایران خودرو

 

اولین فیس لیفت ملی ایران خودرو

سمند را همه با لقب اولین خودرو ملی می شناسد. اولین فیس لیفت این خودرو خیلی زود و در سال 84 اعمال شد. تغییرات در این خودرو بسیار محدود بود. طرح جلو پنجره، رینگ آلمینیومی، چراغ عقب و قاب پلاک تغییرات این خودرو بودند. جالب است بدانید قطعه فلزی که زیر چراغ عقب سمند ال ایکس قرارگرفته است؛ 2میلیارد تومان هزینه روی دست ایرانخودرو گذاشته. در داخل خودرو نیز به جز کیلومتر شمار هیچ تغییر اعمال نشده بود. بعد از گذشه دو سال از عرضه سمند ال ایکس، سورن وارد بازار شد. سورن را می توان یک فیس لیفت سبک از سمند دانست. سورن از اولین فیس لیفت ایران خودرو است. در این خودرو سعی شده که با کمترین هزینه از چهره خسته کننده سمند فاصله بگیریم؛ و به طرحی مدرن البته برای زمان عرضه خودرو برسیم. از این رو طراحان به طور کلی فلسفه طراحی خودرو را دگرگون کردند.

بر خلاف پژو پارس که زبان طراحی تغییر چندانی نکرده بود. در نمای جلو استفاده از جلو پنجره بزرگ چهره زیبایی به خودرو بخشید. البته طرح جلو پنجره با ورود سورن ای ال ایکس تغییر کرد. چراغ های جلو فرم منحصر به فردی دارند. به طوری که با گذشت بیش از ده سال از زمان طراحی هنوز مشابه آن را نمی توان مشاهده کرد. فرم سپر نیز به کلی تغییر کرد و زه های مشکی رنگ سمند از روی آن حذف شد. که همین مورد به مدرن تر شدن خودرو بسیار کمک کرد. در ادامه به این خودرو می پردازیم.

مطلب پیشنهادی: فیس لیفت بنز

فیس لیفت ایران خودرو

سمند سورن

در بخشی قبلی به نمای جلو سورن پرداختیم. اما در این بخش به بررسی نمای جانبی و پشت خواهیم پرداخت. در نمای جانبی نیز مانند پژو پارس تغییرات عمده نیست. دستگیره های جدید، زه های جدید، و آینه جانبی جدید؛ تغییراتی است که در نمای جانبی سورن اعمال شده است. اما نمای عقب. در نمای عقب سپر باز طراحی شده که طراحی در خوری نیز دارد. فرم چراغ ها نیز تغییر کرده. استفاده از ال ای دی در چراغ در این خودرو باعث جذاب تر شدن آن است. در مورد پژو پارس گفتیم که نمای داخلی آن تغییری نداشته است. اما سورن در فاز دوم به کلی تغییر کرد. تفاوت ظاهری این خودرو با سمند معمولی؛ لذا طراحی بیرونی بدنه و آپشن ‌ها قابل سفارش داشبورد جدید ستون فرمان تلسکوپی است. باید بگوییم طراحی کابین تفاوت‌ هایی با سمند معمولی دارد و چیدمان قسمت مرکزی کنسول جلو تغییر کرده است.

سورن با پیشرانه های مختلفی به بازار عرضه شده است. که قوی ترین آن ها EF7  توربو است. این خودرو حتی با خودرو هایی با اختلاف قیمت چند صد میلیونی هم؛ از لحاظ شتاب می تواند رقابت کند. سورن خود فیس لیفت شده است. که از آخرین فیس لیفت های ایران خودرو است. در این خودرو که با عنوان سورن پلاس شناخته می شود. تغییراتی که در سورن پلاس اعمال شده شامل؛ گرافیک چراغ های عقب و جلو، مشکی شدن جلو پنجره و اضافه شده اسپلویر روی صندوق عقب است. باید بگوییم در نمای داخلی نیز تغیرات جزئی اعمال شده است.

مطلب پیشنهادی: 10best car of facelifts 2022

بهترین فیس لیفت ایران خودرو

پژو 207:

پژو ۲۰۷ یکی از خودروهای محبوب بازار ایران است؛ که ۸ سال بعد از عرضه موفقیت‌آمیز پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو به دست مشتریان رسید. در اصل مدل فیس‌لیفت پژو ۲۰۶ است؛ که در برزیل طراحی شده و در بعضی کشورها با نام پژو ۲۰۶+ فروخته می ‌شود. پژو ۲۰۷ فیس ‌لیفت مدل ۲۰۶ است و به همین خاطر تعجبی ندارد؛ اگر از همان پیشرانه و گیربکس‌ هایی استفاده کند که در هاچبک قدیمی ‌تر پژو به کار رفته است. از سال ۱۴۰۰ سیستم اطلاعات و سرگرمی پژو ۲۰۷ به‌ روزرسانی شده است.  تا رانندگان بتوانند به راحتی تلفن‌های همراه را به مالتی مدیا وصل کنند. کیفیت رانندگی در دو نسخه اتوماتیک و دنده‌ای 207 آی تا حدودی متفاوت است. این خودرو با خودروی پژو  ۲۰۷آی تولید شده در ایران بسیار تفاوت داشته است. باید بگوییم که در واقع پژو ۲۰۷ تا کنون در ایران تولید و عرضه می‌ شود.

۲۰۷ در آوریل ۲۰۰۶، به بازار های فرانسه، ایتالیا و اسپانیا آمد، و کمی بعد از آن، وارد دیگر کشور های اروپایی و فروشگاه‌های عرب شد. به نظر نگارنده پژو 207 یکی از بهترین فیس لیفت ایران خودرو است. چرا که تناسب خوبی بین اجزای آن وجود دارد. یکی از نقاط قوت این خودرو چراغ های جلو آن هستند. که توسط ایران خودرو طراحی شده است. از نظر مهندسی نیز این فیس لیفت جایگاه خوبی دارد؛ و بیشتر نواقص 206 در آن مرتفع شده است. به طور مثال سپر جلو این خودرو بزرگ شده باعث آسیب کم تر آن شود.

مطلب پیشنهادی: فیس لیفت پرادو

در مجموع باید بگوییم فیس لیفت های ایران خودرو چند مدل دیگر هستند. که به مهم ترین آن ها پرداختیم. دنا نیز از جمله دیگر آن ها است. که اتفاقا بسیار محبوب هم می باشد.

Click to rate this post!

تمامی خدمات خودرو به صورت چکی و فقط با 40 درصد پیش پرداخت!

X