شماره تماس:9449246-0912

موتور خودرو یکی از مهم ترین اجزای بدنه خودرو است. موتور خودرو قلب خودرو است که باعث میشود تا یک خودرو جان داشته باشد. همچنین رسیدگی به خودرو و اهمیت به موتور خودرو لازمه بسیار مهمی برای بالا بردن عمر و سلامتی خودرو شما است. از همین رو در ابتدا پیشنهاد میشود تا از خدمات دیتیلینگ خودرو استارلوکس استفاده کنید. خدمات دیتیلینگ خودرو یکی از خدمات بسیار بسیار مهم در زمینه خودرو است که باعث جان دوباره گرفتن خودرو شما میشود. شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه دیتیلینگ خودرو استارلوکس مراجعه کنید. اما امروز ما در استارلوکس قصد داریم تا در مورد یک گزینه متفاوت تری برای شما عزیزان صحبت کنیم. امروز ما قصد داریم تا در مورد اینکه پلوس خودرو چیست برای شما عزیزان صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای این بخش همراه استارلوکس باشید.

پلوس در خودرو

پلوس یکی از اجزای دیفرانسیل در خودرو است. پلوس از بخش های سیستم انتقال قدرت است به این صورت که نیرویی که موتور خودرو تولید می کند بعد از انتقال از گلاچ به گیربکس و سپس میل گاردان و در نهایت به دیفرانسیل می رسد. سپس از طریق دیفرانسیل به چرخ های جلو منتقل می شود. پلوس وظیفه انتقال قدرت تولیدشده توسط موتور به چرخ ها را دارد که از یک  طرف به چرخ های متحرک خودرو و از یک طرف به دیفرانسیل متصل شده است. پلوس بسته به اینکه چرخ های محرک خودرو جلو هستند یا عقب و یا چهار چرخ محرک هستند در چرخ محرک جلو قرار می گیرد. یعنی برای خودروهایی که چرخ جلو محرک باشد در چرخ جلو و در خودرو ها محرک عقب در چرخ عقب و در خودروهای چهار چرخ محرک در هر چهار چرخ پلوس خودرو چیست گویند. پلوس در دو سمت دیفرانسیل و برای ارتباط با هرچرخ به صورت مستقل نصب می شود.

بخشی که به چرخ ها متصل می شود حالتی مفصل گونه دارد و متحرک است و علت این طراحی به قابلیت خم شوندگی برای جلوگیری در هنگام دور زدن خودرو برمی گردد.پلوس قطعه ای تشکیل شده از چندین و چند قطعه و اجرا کوچکتر است که در کنار هم وظیفه انتقال انتقال نیروی چرخشی دریافتی از دیفرانسیل با کمترین هدر رفت انرژی به چرخ‌ها را دارند و در عین حال باید دیفرانسیل را به چرخ ها متصل نگه دارد.

مطلب پیشنهادی: سرامیک خودرو

پلوس خودرو چیست

اجزای تشکیل دهنده پلوس ماشین:

سر پلوس:

سرپلوس که یکی از اجزای اصلی پلوس خودرو است بخش متحرک انتهای پلوس و محل اتصال آن به چرخ‌ها است و جهت چرخش پیچشی پلوس استفاده می‌شود. این قطعه در سر شفت قرار گرفته است و از سوی دیگر با سه ‌شاخه درگیر با گیربکس مرتبط است و از سوی دیگر پلوس را به چرخ‌ها اتصال می دهد. نقش اصلی سر پلوس انتقال آخرین مرحله انتقال نیرو است.

میل پلوس

میل پلوس که به آن شاف نیز گفته می شود میله‌ای بین دو سر پلوس است که انعطاف لازم را در این قطعه ایجاد می‌کند. به دلیل فشار زیادی که این قطعه تحمل می‌ کند قطور و از آلیاژهای محکم ساخته شده است.

پلوس ماشین چیست

سه شاخه

سه شاخه پلوس درون سر پلوس در ماشین قرار گرفته و با چرخ‌ها و مشعلی درگیر است. این قسمت از پلوس حرکت طولی پلوس تامین خواهد کرد وضمن آن حرکت چرخشی سر پلوس را نیز تامین می کند. یکی از نشانه های خرابی این قطعه لرزش خودرو در حال حرکت است .

مشعلی

نقش مشعلی اتصال سه شاخه‌ی داخلی پلوس در جای خود و به دیفرانسیل و گیربکس است . این قطعه یعنی سه شاخه درون جعبه دنده قرار گرفته است .

پلوس ماشین

گردگیر

گردگیر پلوس قطعه‌ای مخروطی شکل است که در پلوس خودرو قرار گرفته است . این قطعه از ورود گرد و خاک به سر پلوس جلوگیری می‌کند. گردگیر پلوس معمولا بخش ‌هایی از پلوس که گریس وروغن کاری می‌شوند را پوشش می‌دهد.

علت خرابی پلوس خودرو چیست؟

اما علت اصلی خرابی پلوس ماشین چیست آن است که پلوس ماشین جزئی از قطعات مصرفی در خودرو محسوب می شود از این رو نحوه رانندگی و استفاده و نگهداری از خودرو تاثیر مستقیم در عمر آن خواهد گذاشت. عدم تناسب سرعت خودرو با میزان و حجم ترافیک و در نتیجه ترمز زدن های پیاپی و مکرر از عواملی است که باعث آسیب رسیدن به پلوس وخرابی این قطعه می شود. پاره شدن گردگیرهای پلوس نیز باعث می شود که گرد و خاک و ذرات مضر وارد محوطه پلوس شده و باعث خرابی سر پلوس شوند.

از دیگر دلایل خرابی پلوس خودرو چیست میتوان به نحوه رانندگی راننده اشاره کرد. رها کردن یکباره کلاچ باعث وارد شدن ضربه ناگهانی به خودرو می شود و می تواند به پلوس که محل اتصال نیروی وارده به چرخ ها محصوب می شود آسیب هایی وارد کند. بکسل کردن خودرو هایی که وزن آنها از خودرو ما بیشتر است نیز از عوامل و دلایل خرابی قطع پولوس است. از این رو توصیه می شود خودروهایی که وزنشان از خودرو شما کمتر استرا بکسل کنید. هل دادن خودرو برای روشن کردن آن و استفاده عدم نتاسب دنده انتخابی با شرایط و سرعتی که خودرو در حال حرکت است از علل متداول خرابی و آسیب به پلوس ماشین است.

پلوس

علت خرابی با تیک آف!

تیک آف کردن نیز آسیب زیادی به قطعات خودرو از جمله پلوس ها می رساند.چک نکردن واسکازین جعبه دنده به صورت دوره ای نیز میتواند باعث آسیب دیدن پلوس ها شود. چرا که در صورت کافی نبودن یا از بین رفتن واسکازین ممکن است دیفرانسیل و سر پلوس به یکدیگر قفل شده و آسیب زیادی به خودرو وارد شود. بررسی دوره ای اتصالات پلوس به سر چرخ نیز باید صورت گیرد و از شل نبودن آنها اطمینان حاصل کرد. رعایت این نکات کوچک می تواند باعث افزایش طول عمر پلوس خودرو شود.

علائم خرابی پلوس ماشین چیست؟

یکی از متداول ترین نشانه های در خرابی پلوس ماشین چیست؟ یکی از اولین نشانه ها در خرابی پلوس به گوش رسیدن صدای اضافی از پلوس شبیه صدای تق تق در هنگام چرخاندن کامل چرخ ها به یک سمت است. که در این صورت لازم است به تعمیرگاه مراجعه کنید تا پلوس خودرو مورد بررسی قرار گیرد. در چنین شرایطی بهتر است پلوس همان سمت که صدای تق تق مانند را می داد مورد بررسی مکانیک قرار گیرد. از نشانه و علائم دیگر خرابی پلوس که معمولا در ابتدای خرابی پلوس بروز می کند گیرکردن فرمان در هنگام چرخاندن کامل فرمان  به چپ یا راست است.

لرزش های شدید خودرو در هنگام حرکت نیز می تواند از خرابی پلوس ها نشات بگیرد و نشانه ای از خرابی این قطعه باشد. در کنار این دلایل ونشانه ها تکان های شدید دسته دنده به سمت جلو و عقب هم از شایع ترین نشانه های خرابی این قطعه در خودرو است. تکان های دنده به سمت جلو و عقب ، خصوصاً در زمان گاز دادن در بزرگراه ها که سرعت خودرو بالاست و سربالایی ها با دنده بالا یا همان سبک خود را نشان می دهد.

وجود نشانه هایی از گریس یا روغن بر روی لبه چرخ ها نیز می تواند نشان از خرابی پلوس ماشین باشد. در این صورت باید در اسرع وقت به مکانیکی مراجعه کنید و نسبت به رفع ایراد اقدام کنید. معمولاً این ایراد با تعویض گردگیر و بست ها از بین خواهد رفت.

تعمیر خودرو

نکات مهم در تعویض پولوس خودور چیست؟

تعویض پولوس یک کار تخصصی است و به هیچ عنوان خودتان اقدام به این کار نکنید و برای این کار حتما به مکانیک های متخصص مراجعه کنید. اما دانستن و رعایت نکاتی که درادامه بیان می شود نیز خالی از لطف نیست تا در هنگام تعویض قطعه پلوس به قطعات دیگر آسیب نرسانید. دقت کنید هنگام باز کردن پلوس خودرو حتما باید خاموش باشد چرا که روشن بودن خودرو در هنگام باز کردن مهره پولوس باعث خالی شدن روغن دنده می شود. نکته مهم دیگر این است که در زمان تعویض پلوس خودرو نباید از ترمز استفاده شود چرا که استفاده از ترمز در هنگام تعویض پلوس باعث آسیب رسیدن به کاسه نمد می شود. اگر خرابی پلوس ماشین ناشی از خرابی دیفرانسل است حتما قبل از تعمیر و تعویض پلوس نسبت به تعمیر دیفرانسیل اقدام کنید چرا که در غیر این صورت دیفرانسیل معیوب مجدد به پلوس خودرو آسیب می رساند و هزینه های شما را افزایش می دهد.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد باید بدانید که یکی از مهم ترین سوالات این است که مهم ترین اجزای پلوس خودرو چیست؟ پلوس یکی از اجزای مهم سیستم جلوبندی خودرو است. بدون پلوس خودرو امکان حرکت خودرو وجود ندارد برای همین لازم است نسبت به سلامت این قطعه وسواس به خرج دهید و حساس باشد. توجه کنید اگر صدا های غیرعادی و نا به هنجار از خودرو خود شنیدید باید نسبت به آن حساس شوید و از آن چشم پوشی نکنید. یکی از این صدا‌ها می‌تواند به دلیل خرابی پولوس خودرو هم باشد. در این صورت باید سریعا برای بررسی و رفع مشکل به تعمیرگاه مراجعه نمایید. همچنین بهتر است طبق توصیه مکانیک های خودرو گردگیر های پلوس به صورت دوره ای مورد بررسی قرار گیرد زیرا پارگی گردگیر های پلوس یکی از دلایل شایع خراب شدن پلوس ماشین است توجه داشته باشید.

پیشنهاد میشود مطالعه کنید: صافکاری PDR

تعمیرات خودرو

اهمیت استفاده از پلوس با کیفیت واصلی:

همان طور که بار ها در این مقاله بیان شد پلوس ماشین چیست، که یکی از قطعات بسیار مهم در خودرو است. از رو بسیار کیفیت قطعه استفاده شده برای تعمیر خودرو اهمیت زیادی دارد. بنابراین اکیدا به شما توصیه می شود که قطعه استاندارد و مورد تایید شرکت را خریداری کرده و از آن استفاده کنید تا در کنار استفاده از قطعه با کیفیت که مورد تایید شرکت سازنده است از وارد آمدن خسارت های احتمالی بیشتر و تحمیل هزینه های بیشتر جلوگیری نمایید.

در صورتی که به پلوس خودرو شما آسیب وارد شده و این قطعه دچار خرابی شده به نمایندگی مجاز شرکت سازنده ویا تعمیرگاه های مطمئن برای تعمیر مراجعه کنید.

جمع بندی:

در پایان اهمیت قطعه پولوس ماشین را یادآوری می کنیم و توصیه می کنیم برای جلوگیری از خرابی این قطعه به نکاتی که گفته شد دقت کرده ودر صورت خرابی سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید تا از آسیب رسیدن به قطعات دیگر و افزایش هزینه هایتان جلوگیری نمایید. اما ما امروز در مورد اینکه پلوس ماشین چیست برای شما عزیزان صحبت کردیم. این خدمات جز خدمات اصلی استارلوکس نیست. اما امیدوار هستیم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در زمینه اینکه پلوس ماشین چیست به شما عرضه کرده باشیم.

استارلوکس یکی از بزرگترین ارائه کنندگان خدمات خودرو با کیفیت بسیار بالا در تهران است. انجام تمام خدمات خودرو در مرکز ما امکان پذیر است. یکی از انواع خدمات ما صافکاری بی رنگ خودرو است. پیشنهاد  میشود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله صافکاری بدون رنگ را مطالعه کنید.

همراه با استارلوکس، طهران را زیباتر کنیم…


شماره تماس ها:

۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۳۶

۰۹۳۶-۳۵۲۹۲۱۸

۰۹۱۲-۹۴۴۹۲۴۶

INSTAGRAM:@STAR__LUXE

Click to rate this post!