شماره تماس:9449246-0912

حتما با آفتاب سوختگی در اتومبیل آشنا هستید و یا حداقل این عبارت به گوشتان خورده است. درست است که ظاهر یک خودرو و رنگ آن هیچ تاثیری در کیفیت رانندگی ندارد. اما اغلب افراد دوست دارند خودرو آن ها همیشه ظاهری زیبا و براق داشته باشد. عوامل زیادی وجود دارند که مانع از زیبا ماندن خودرو می‌شوند. یک ماشین نو را تصور کنید که در پشت ویترین نمایشگاه اتومبیل خودنمایی می‌کند و چشم فرد را خیره می‌کند.  اما آیا این خودرو تا آخر عمر خود به همین شکل براق باقی خواهد ماند. قطعا خیر عواملی وجود دارد که باعث تخریب رنگ خودرو می شود. یکی ازاین عوامل نور خورشید است. نور خورشید باعث می شود رنگ خودرو کدر شود. به این کدر شدن و رفع براقیت رنگ آفتاب سوختگی خودرومی گویند. دراین مقاله به بررسی تاثیر نور خورشید بر این آسیب ها می پردازیم. روش رفع آفتاب سوختگی خودرو را بیان می کنیم.

مراحل رفع آفتاب سوختگی خودرو

پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو:

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. از این روقصد داریم به نکاتی برای جلوگیری ازآفتاب سوختگی اشاره کنیم. با رعایت این نکات دیگر به خدمات رفع آفتاب سوختگی خودرو نیاز نخواهید داشت. نکته اول این که همیشه سطح مایعات داخل خودرو را بررسی کنید. تعجب کردید نه اما واقعا سطح مایعات موتور درسلامت رنگ نیز تاثیر دارد. زمانی که سطح مایعات خنک کننده درخودرو پایین باشد موتور گرم ترکار می کند. این گرما به رنگ کاپوت آسیب می رساند به همین سادگی. نکته بعد اینکه ماشین را در سایه پارک کنید. به طور حتم بهترین کار برای محافطت از ماشین در برابر نور خورشید پارک کردن آن در سایه است. اگر پارکینگ دارید در فصول گرم سال به خصوص تابستان ماشین خود را خارج از پارکینگ پارک نکنید. البته اگر هم پارکینگ ندارید می‌توانید از کاور های پارچه ایی برای محافظت از خودرو استفاده کنید.

شیره برخی از درختان هم برای بدنه ماشین ضرر دارند و می‌تواندد به آن آسیب وارد کنند. برای همین دقت کنید زیردرختانی مثل کاخ خودرو خود را پارک نکنید. نکته دیگر برای این که به رفع آفتاب سوختگی خودرو نیاز نداشته باشید این است که ماشین را مرتب بشویید. تمام آلودگی‌ها و آلایندگی هایی که در طول روز بر روی بدنه ماشین شما می نشینند آسیب رسان هستند. از دود و گرد و غبار گرفته تا فضولات پرندگان همگی به بدنه و رنگ خودرو شما آسیب می رسانند. برای همین هم باید ماشین خود را به صورت مداوم بشویید تا رنگ و بدنه ماشین خنک بماند.

مطلب پیشنهادی: صافکاری در تهران

لکه های افتاب سوختگی خودرو

سرامیک خودرو:

همان طور که گفتیم شستن خودرو بسیار کمک کننده است. اما شستن ماشین زمانی که بدنه خودرو داغ هست یک اشتباه بزرگ است و بهتر است این کار را انجام ندهید. با این روزی می رسد که به رفع آفتاب سوختگی خودرو نیازمند می شوید. زیرا گرمای بدنه باعث بالا رفتن تبخیر آب می‌شود و باعث وارد شدن کف و مواد داخل صابون به بدنه ماشین می‌شود. حتما پس از شستن ماشین آن را خوب خشک کنید. زیرا ممکن است مواد افزوده شده به آب بر روی بدنه خودرو رسوب کنند و باعث آسیب به بدنه شوند.راه کار دیگر که می توان گفت راه حل اساسی این موضوع است سرامیک خودرو است. برای پیشگیری از نیازمند شدن به رفع آفتاب سوختگی خودرو از پوشش های سرامیکی استفاده کنید. شستن و پارک کردن ماشین در جای مناسب همیشه جز بهترین راه‌ها بوده است که در بالا به آن پرداختیم.

ولی استفاده از یک پوشش سرامیکی می‌تواند بسیار کارآمد تر باشد. پوشش های سرامیکی از بدنه و رنگ ماشین شما در برابر اشعه uv خورشید هم محافظت می‌کند.آفتاب سوختگی  و رفع آفتاب سوختگی خودرو یکی از مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید. این مشکل برای خودرو ها پس از این که برای مدت زمان طولانی در برابر نور آفتاب قرار داشته باشند رخ میدهد. از بین رفتن شفافیت رنگ و بدنه و آفتاب سوختگی رنگ می باشد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که نور شدید آفتاب بر روی سطح بدنه و رنگ بتابد. معمولا لایه سطحی رنگ خودرو تحت تاثیر قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی: سرامیک خودرو خارجی

قبل و بعد سرامیک

راه های ساده رفع سوختگی خودرو:

اگر آفتاب سوختگی زیاد نباشد برای رفع آفتاب سوختگی خودرو نیاز به کارهای پرهزینه و سخت نیست. در این بخش می خواهیم چند راه حل ساده برای رفع آفتاب سوختگی خودرو ارائه بدهیم. اولین راه حل پولیش است. استفاده از پولیش و واکس اگر سطح آفتاب سوختی چندان زیاد نباشد می توان راه گشا باشد. استفاده از پولیش و واکس خودرو استفاده کردن نکاتی دارد که بهتراست به آن ها دقت کنید. برای این منظور ابتدا در یک مکان دور از نور خورشید، خودرو خود را پارک کرده و سپس اقدام به شستشوی آن نمایید. صبر کنید تا خودرو شما کاملا خشک شود. مقداری از مایع ضد زنگ رنگ خودرو را روی یک ابر اسفنجی بریزید. سپس به صورت دورانی دور تا دور خودرو را با مایع ضد زنگ پوشش دهید. دقت کنید که مقدار مایع زیاد نباشد و تمام سطح خودرو را مرطوب نماید.

پس از انجام این کار، مقداری مایع پولیش را روی یک ابر اسفنجی تمیز ریخته و دوباره به صورت دورانی دور تا دور خودرو را بپوشانید. این کار را آن قدر تکرار کنید تا جلا و زیبایی رنگ خودروی شما دوباره برگردد. محافظت از رنگ و بدنه ماشین جز مهمترین وظایف یک راننده محسوب می‌شود که بسیاری به آن توجهی نمی‌کنند. هرچقدر که آلودگی برای مدت طولانی تری بر روی سطح بدنه خودرو شما بماند، آسیب بیشتر هم وارد می‌کند. امکان ترمیم و رفع آفتاب سوختگی خودرو هم کم می‌شود. لذا توصیه می کنیم بعد ازمشاهده اولین آثار آفتاب سوختگی سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید.

قبل و بعد سرامیک خودرو

دلیل آفتاب سوختگی:

همه می دانیم که علت آفتاب سوختگی نور خورشید است. اما می خواهیم این موضوع را از نظر علمی بررسی کنیم. اشعه خورشید می‌تواند پیوند مولکولی بین ذرات رنگ خودرو را رفته ‌رفته از بین ببرد. این موضوع می تواند  این سطح را به مرور تضعیف کند. این روند در ابتدا از بالاترین سطح که پوشش روی رنگ اصلی یا کلر است، آغاز می‌شود. بدون شک مراقبت نکردن از کاهش تعداد ساعات قرار گرفتن بدنه در مقابل خورشید مهم‌ترین دلیل رخ دادن چنین شرایطی است. اما در کنار این مورد کیفیت رنگی که روی خودرو استفاده ‌شده است مهم است.  کیفیت رنگ  تأثیر زیادی روی سرعت بخشیدن به روند آفتاب‌سوختگی دارد. در خودروهایی که رنگ تیره دارند، روند آفتاب ‌سوختگی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. دلیل آن‌هم ساده است، توانایی بیشتر رنگ‌های تیره در جذب اشعه و حرارت خورشید.معمولا آفتاب ‌سوختگی از سقف خودرو شروع می‌شود.

اما در برخی از خودروهای قدیمی می‌توانستیم علائم آن را از روی ترک برداشتن کابین هم تشخیص داد. اما در خودروهای جدیدتر کیفیت قطعات کابین افزایش ‌یافته و به دلیل نرمی آن خیلی دیرتر قطعات کابین فرسوده می‌شود. مراحل رفع آفتاب ‌سوختگی خودرو با پولیش‌کاری خودرو یکسان است. درواقع شما اقدام به افزایش کیفیت رنگ بدنه خود می ‌کنید. اما درنهایت خودرویی خواهید داشت که در صورت مراقبت می‌تواند عمر رنگ بیشتری داشته باشد. در نظر داشته باشید که پولیش ماشین خود پروسه‌ ای سخت، زمان‌بر و بسیار تخصصی است. رفع آفتاب سوختگی خودرو یکی از مواردی است که پس از انجام آن برای رنگ خودرو اتفاق می‌افتد.

روش رفع آفتاب سوختگی

ترمیم آفتاب سوختگی:

رفع آفتاب سوختگی خودرو مراحل متختلفی دارد که به بیان آن می پردازیم. برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو مراحل ساده ای در پیش دارید که البته لازم است با دقت کافی انجام شوند. ابتدا بدنه خودرو را به خوبی بشویید تا هر گونه  گرد و غبار یا مواد چسبنده از روی آن پاک شوند. سپس خودرو را به خوبی، طوری خشک کنید که لکه قطرات آب نیز روی آن دیده نشوند. در این مرحله هر گونه ذره چسبیده چون شیره درخت یا فضله پرندگان را به خوبی کنید. حتما خودرو را در یک محیط سرپوشیده قرار داده، سپس برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو اقدام نمایید. کمی پولیش سخت را به دستگاه پولیش بزنید. در صورتی که دستگاه پولیش در اختیار ندارید یک دستمال عمل دستگاه پولیش را شبیه سازی کنید. حال باید سطح بدنه خودرو که دچار آفتاب سوختگی و رنگ پریدگی شده را پولیش بزنید.

دقت داشته باشید که در هیچ جایی پولیش نمانده و همین طور هیچ نقطه ای از قلم نیفتد. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است و باید حتما با دقت و مهارت کامل انجام شود. اگر چه پولیش می تواند آفتاب سوختگی و رنگ پریدگی بدنه خودرو را برطرف کند. اما همه چیز به مهارت شخصی که این کار را انجام می دهد. بستگی خواهد داشت و اگر پولیش کاری به درستی انجام نشود، نتیجه به هیچ وجه مطلوب نخواهد بود. بعد از اتمام پولیش زدن بدنه خودرو، باید سطح آن را با آب و یک شوینده ملایم بشویید.

 

خمیر رفع آفتاب سوختگی خودرو:

شاید برای شما هم پیش آمده که بر روی بدنه اتومبیل در اثر آفتاب سوختگی خط و خش هایی ایجاد شده باشد. این امر ظاهر اتومبیل شما را ناپسند می کند. بنابراین اگر به فکر این هستید که به راحتی این خط و خش ها را تمیز کنید. به هیچ وجه خمیر رفع آفتاب سوختگی خودرو را از دست ندهید. با استفاده از خمیر رفع آفتاب سوختگی خودرو می توانید رنگ آن را که دچار آفتاب سوختگی شده است بازیابی کنید. همچنین به مانند روز اول شفاف نمایید. این محصول بر روی تمامی رنگ ها کاربرد دارد. برای استفاده از خمیر رفع آفتاب سوختگی به این ترتیب عمل کنید. ابتدا پد داخل بسته بندی را با آب خیس کنید. سپس پد خیس شده را به خمیر رفع آفتاب سوختگی خودرو بمالید. پد آغشته به محصول را با فشار خیلی کم بر روی سطح مورد نظر بمالید.

حالا با دستمال تمیز سطح را پاک کنید و سپس با پولیش و یا دستمال نمدی سطح را پولیش کنید که براق شود. تا قبل از پولیش کاری ممکن است آفتاب سوختگی کامل پاک نشده باشد. بدون توجه به پاک شدن آفتاب سوختگی فقط و فقط سطح را با محصول سیقل دهید. در مرحله پولیش کاری تمامی افتاب سوختگی پاک می شود. ویژگی های خمیر آفتاب سوختگی ماشین عبارت است از: ایجاد خاصیت انتی استاتیک و ضد کثیفی. همین طور کوچکترین آسیبی به رنگ اتومبیل نمی زند. رفـع آفـتـاب سوختـگی و مـاتی بدنه خودرو را امکان پذیر می کند. رفع خط و خش های ریز روی بـدنه هم ویژگی دیگر آن است.خودرو داغون

پولیش رفع آفتاب سوختگی خودرو:

یکی از مشکلات بزرگ صاحبان خودرو آفتاب سوختگی بدنه ماشینشان می باشد. قرار گرفتن طولانی خودرو زیر نور خورشید سبب از بین رفتن کلیر رنگ بدنه و ایجاد آفتاب سوختگی می شود. علاوه برآن باعث کدر شدن بدنه خودرو هم می شود. خودروهای تیره رنگ بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند. زیرا میزان جذب نور خورشید در رنگ های تیره نسبت به رنگ های روشن بیشتر است. جهت رفع آفتاب سوختگی خودرو انواع پولیش خودرو جهت از بین بردن یا کاستن از این مسئله در بازار وجود دارد. این پولیش ها با رفع آفتاب سوختگی خودرو، ماتی و خط و خش های ریز بدنه را کاملا براق می کند. با ایجاد خاصیت انتی استاتیک ذرات گرد و غبار و کثیفی را بر روی خود نگه نمی دارد. علاوه بر آن بدنه خودرو شما را برای مدت طولانی تمیز نگه خواهد بود.

مزیت های استفاده از پولیش رفع آفتاب سوختگی خودرو رفع صد در صدی آفتاب سوختگی در رنگ های ساده است. همین طور حدود ۸۰ درصدی بر رنگ های متالیک، رفع خط و خش های ریز روی بدنه است. علاوه بر این نکات ایجاد براقیت و درخشنده کننده بدنه هم مزیت های دیگر پولیش رفع آفتاب سوختگی خودرو هست. ایجاد خاصیت انتی استاتیک و ضد کثیفی در کنار استفاده بسیار آسان و تاثیر سریع  نکات مثبت این پولیش است. طریقه استفاده از پولیش رفع آفتاب سوختگی بسیار آسان است و به راحتی می توانید آن را انجام دهید. اما بهتر است این کار توسط یک کارشناس صورت گیرد تا نتیجه بهتری داشته باشد.

خودرو افتضاح

انواع افتاب سوختگی خودرو:

آفتاب سوختگی خودرو از بخش های  مختلف آن شروع می شود. از این رو رفع آفتاب سوختگی خودرو معمولا برای بخش های مختلف خودرو صورت می گیرد. معمولا آفتاب ‌سوختگی خودرو از سقف خودرو شروع می‌شود. چرا که این بخش ازخودرو بیشتر در معرض نور خورشید است. با تماس بیشتر سقف با خورشید رنگ دانه های رنگ خودرو ازبین می رود و خودرو دچار آفتاب سوختگی می شود. اما دربعضی از خودروهای قدیمی می توان علائم آن را از روی ترک برداشتن کابین هم تشخیص داد. این موضوع به دلیل کیفیت پایین قطعات کابین درخودرو های قدیمی است. قطعا این موضوع یکی ترک خودرن داشبورد خودرو را درخودرو های قدیمی مشاهده کرده اید. با دیدن این موضوع باید حواستان به رنگ خودرو بیشتر شود چرا که آفتاب سوختگی فاصله ی زیادی با شما ندارد. البته درحال حاضر این دست خودرو بسیار کم هستند. اما اگرکلاسیک سوار هستید حتما به این موضوع دقت کنید.

اما این در حالی است که در خودروهای جدید کیفیت قطعات کابین افزایش‌یافته و دیگر خبری از ترک خوردن داشبورد نیست. البته این موضوع علت دیگری هم دارد که آن این است که به دلیل نرمی داشبورد خیلی دیرتر قطعات فرسوده می‌شود. درواقع حتی شاید دیرتر از رنگ بدنه داشبورد آسیب ببیند. همچنین توجه داشته باشید احتمال دارد که در خودرویی آثار آفتاب ‌سوختگی را در سایر قطعات پیش از سقف مشاهده کنید. در این صورت به احتمال زیادی ممکن است کاسه ای زیر نیم کاسه باشد. نکته این است که ممکن است سقف این خودرو عوض شده باشد.

آفتاب سوختگی

رفع آفتاب سوختگی خودرو در خانه:

عوامل مختلفی در آفتاب سوختگی یا اکسیداسیون رنگ خودرو نقش دارند. به عنوان مثال، اگر وسیله نقلیه ای در خیابان یا بزرگراه پارک شود می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. اگر خودرو به طور مداوم در معرض عناصر و نور خورشید قرار گیرد دچار آفتاب سوختگی می شود. آفتاب و نورخورشید باعث می شود خودرو دچار مشکلات اکسیداسیون رنگ شود. اشعه ماورا بنفش شدید خورشید می تواند به رنگ خودرو آسیب برساند. و باعث شود رفع آفتاب سوختگی خودرو به مسئله و دغدغه شما تبدیل شود. این موضوع به ویژه مناطقی که مستقیماً در معرض خورشید قرار دارند مانند سقف و کاپوت بیشتر مشاهده می شود. در کنار نور خورشید در روزگار کنونی اکسیژن اتمسفر نیز بر این مشکل افزوده است. در توضیح اکسیداسیون باید گفت اکسیداسیون نوعی خوردگی است. با از بین رفتن کیلر خودرو خشک شدن رنگ ، مواد شیمیایی موجود در رنگ از بین می روند.

خوشبختانه چندین روش درمانی خانگی برای رنگ اکسید شده و رفع آفتاب سوختگی خودرو وجود دارد. اکسیداسیون روی اتومبیل شما چه کاری باید انجام دهید. در مورد رنگ آمیزی کسل کننده و اکسیداسیون روی اتومبیل شما چه کاری باید انجام دهید. قبل از هر چیز ابتدا ماشین خود را با دقت بشویید و خشک کنید. بهتر است ابتدا هر روش درمانی خانگی را در منطقه ای که کمتر قابل مشاهده است آزمایش کنید. به عنوان مثال، زیر درب صندوق عقب یا در خودرو. بعد از این که رنگ اکسید شده را درمان کردید، اسپری پوشش نانو سرامیک را برای محافظت از رنگ عمل می کند.

روش های رفع آفتاب سوختگی خودرو

عوامل تسریع روند آفتاب سوختگی:

عوامل بسیاری می‌تواند سبب تسریع روند آفتاب سوختگی ماشین شود. در زیر به چند مورد از آن اشاره می‌نماییم. پارک کردن ماشین در اماکن غیر مسقف ازعوامل آفتاب سوختگی است. لذا همواره سعی کنید خودرویتان را در اماکن مسقف پارک نمایید. عدم استفاده از پوشش محافظ نیز باعث می شود به خدمات رفع آفتاب سوختگی خودرو نیاز پیدا کنید. پوشش محافظ یک لایه نازک بر روی ماشین ایجاد می‌کند و مانع تاثیرات منفی اشعه ماورای بنفش می‌شود. عدم پولیش بدنه خودرو نیز عاملی دیگر در آفتاب سوختگی خودرو است. پولیش بدنه خودرو، سطح را عمقی تمیز کرده و آماده پذیرش پوشش محافظ می‌کند. عدم استفاده از پوشش محافظ مناسب می تواند عامل دیگری باشد که روند آفتاب سوختگی را تسریع می کند. بسیاری بر این عقیده‌اند که تمام پوشش‌های محافظتی یک تاثیر را دارند. اما باید بگوییم که این باور کاملا اشتباه است و تفاوت قیمت این محصولات بی دلیل نمی‌باشد.

هر کدام از این پوشش‌های محافظ برای طیفی از آلاینده‌ها موثرند. تنها پوشش‌هایی که دارای قدرت محافظ از رنگ بدنه خودرو در برابر آفتاب سوختگی سرامیک، سرامیک واکس و سیلنت می‌باشد. اگر بر روی بدنه ماشین از واکس استفاده می‌کنید، باید بگوییم که هیچ تاثیری در برابر نور خورشید ندارد. عدم شستشوی منظم بدنه خودرو انواع آلاینده‌ها بر روی رنگ ماشین نشست می‌کنند. این آلاینده‌ها در کنار هم مخرب‌ تر هستند. پس هر هفته بدنه ماشین را با شوینده مناسب بشویید. شاید شما هم جزء افرادی هستید که به اشتباه از شوینده‌های خانگی استفاده می‌کنید. همین حالا این کار را متوقف نمایید.

بنر تماس

جمع بندی:

در بخش قبل از تاثیر شوینده های خانگی بر تخریب و آفتاب سوختگی خودرو گفتیم. رفع آفتاب سوختگی خودرو در مواد شوینده خانگی از اسید سیتریک که چربی زدای بسیار قوی می‌باشد استفاده می‌نمایند. این چربی زداها سبب خشک شدن و ترک رنگ اتومبیل می‌شوند. در نتیجه تاثیر تخریب آلاینده‌ها و رنگ خودرو چند برابر می‌شود. پس حتما از شوینده  مخصوص خودرو استفاده کنید. رنگ اتومبیل هم در روند نیاز شما به رفع آفتاب سوختگی خودرو تاثیر دارد. شاید این سوال پیش می آید که رنگ اتومبیل چه تاثیری در این روند دارد. حتما می‌دانید که در همه جای دنیا پرطرفدارترین رنگ‌ ماشین، سفید و مشکی هست. دلیل این موضوع  این است که رنگ سفید و مشکی تاثیر تخریب آلاینده‌ها را با وضوح کمتری نشان می‌دهند. برای مثال فرض کنید دو خودروی یکسان در رنگ سفید و قرمز در شرایط مشابه نگهداری شوند.

خودروی قرمز به سرعت تاثیر آلاینده‌ها را بر روی خود نشان می‌دهد . پس می‌توان گفت رنگ سفید و مشکی دیرتر تاثیر آلاینده و نور خورشید نشان می‌دهند. این موضوع را می‌تواند هم نکته مثبت و هم نکته منفی در نظر گرفت. نکته مثبت نشان دادن ظاهری سالم‌تر و نکته منفی عدم متوجه شدن شخص جهت اقدام به محافظت از بدنه می‌باشد. این یعنی این که خودروی سفید و مشکی ممکن است در طول چند سال کمتر رنگ پریدگی و ماتی را نشان دهد. اما ممکن است بعد چند سال به یک باره متوجه نفوذ تخریب به لایه رنگ اصلی شویم. این موضوع یعنی تخریب لایه های اصلی رنگ که خسارت و هزینه بیشتری را به دنبال دارد. در مقاله سعی کردیم به تمام جوانب در رفع آفتاب سوختگی خودرو بپردازیم.


پیشنهاد مطالب دیگر:

مطلب پیشنهادی: فیس لیفت خودرو

شماره تماس ها:

۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۳۶

۰۹۳۶-۳۵۲۹۲۱۸

۰۹۱۲-۹۴۴۹۲۴۶

INSTAGRAM:@STAR__LUXE

Click to rate this post!